Pokazowa lekcja chemii o czarnym złocie!

W czwartek 6 października, uczniowie klasy 2a oraz 3f wzięli udział w pokazowej lekcji chemii „Ropa naftowa –czarne złoto”, realizowanej w ramach projektu prowadzonego pod patronatem Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN o nazwie „ORLEN School Projekt”.

W ciekawy i intrygujący sposób gimnazjaliści dowiedzieli się czym jest ropa naftowa, w jaki sposób ją przetwarzamy i dlaczego nazywamy ją „czarnym złotem”. Prowadzące zademonstrowały ropę naftową, a następnie uczniowie określali jej właściwości. Aby lepiej zrozumieć proces destylacji frakcyjnej, uczniowie obejrzeli doświadczenie rozdzielania mieszaniny wody z denaturatem. Z prezentacji multimedialnej, której bohaterem był ich rówieśnik o imieniu Petro, poznali pochodzenie ropy naftowej, jej znaczenie oraz wykorzystanie w życiu codziennym. Obejrzeli również próbki przedmiotów i materiały wyprodukowane przy użyciu ropy naftowej lub jej pochodnych m.in. asfalt, kauczuk syntetyczny, tworzywa sztuczne. W pokazie multimedialnym prowadzące przedstawiły również techniki wydobywania ropy naftowej oraz miejsca jej wydobycia na świecie. Na zakończenie najbardziej aktywni uczniowie otrzymali płyty z filmem edukacyjnym. Jednocześnie został ogłoszony konkurs „Stacja paliw XXII wieku”, w którym uczniowie i szkoły mogą zdobyć cenne nagrody (laptopy, aparaty fotograficzne, nagrody pieniężne). Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału! Szczegóły u p. Alicji Dettlaff. Zajęcia przeprowadziły: p. Kalina Nowogórska i Julia Haracz Lekcja chemii jest jednym z działań realizowanym w ramach ogłoszonego przez Organizację Narodów Zjednoczonych, Międzynarodowego Roku Chemii, który wspiera PKN ORLEN.