Poznajemy pracę policji i straży pożarnej

7 listopada klasy Ic i Ie Gimnazjum, z wychowawcami: p. J.Duda i M.Wesołowskim, odwiedziły Komendę Powiatową Policji w Pucku oraz Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Pucku.

Celem wyjazdu było poznanie pracy najważniejszych służb, które służą ludziom. Najpierw, w Komendzie Policji, pokazano nam, w jakich warunkach pracują policjanci: zobaczyliśmy pokój okazań, pokój przesłuchań, cele, pracę osób obsługujących system ewidencji ludności, pomieszczenie dyżurnego, który odpowiada za dysponowanie posiłkami. Głównym punktem wizyty był jednak wykład o zagrożeniach terrystycznych, sposobach zapobiegania oraz radzenia sobie w sytuacjach niebezpiecznych. Policjanci pokazali nam prezentacje multimedialne oraz filmy opisujace pracę służb specjalnych BOA (Biuro Ochrony Antyterrorystycznej). Obejrzeliśmy też samochody, jakich używają policjanci. Następnie udaliśmy się do straży pożarnej, gdzie pokazano nam samochody oraz inny sprzęt, jakim dysponują strażacy. Wóz gaśniczy, samochód ratownictwa technicznego,samochody operacyjne, pontony oraz, co okazało się największą atrakcją, podnośnik hydrauliczny (drabina) o zasięgu 21 metrów. Strażacy opowiedzieli, na czym polega ich praca i w jakim systemie pracują. Zostaliśmy też zaproszeni do CPR (Centrum Powiadamiania Ratunkowego), miejsca z którego dysponowane są różne służby. Bardzo dziękujemy policjantom oraz strażakom, za przygotowanie ciekawych spotkań, ale przede wszystkim za to, że znaleźli dla nas czas, żeby oprowadzić nas po swoich jednostkach. Doceniamy ich specyficzną i czasami niebezpieczną przecież pracę.