Wycieczka do Włoch - czerwiec 2012

W ostatnią niedzielę (17.06) wróciliśmy z wycieczki do słonecznej Italii. Wszyscy wrócili zadowoleni choć bardzo zmęczeni. Program wycieczki nie dawał bowiem zbyt wiele czasu na odpoczynek. Organizatorzy nastawieni byli raczej na szansę zwiedzenia jak największej liczby zabytków.

Program przedstawiał się nastepująco: I dzień (08.06) Wyjechaliśmy ze Starzyna ok. 6.00 rano, przejechaliśmy praktycznie przez całą Polskę, wieczorem zatrzymaliśmy się w Szczyrku na obiadokolację oraz nocleg. Obejrzeliśmy też mecz Polska-Grecja II dzień (09.06) Zjedliśmy Śniadanie i wyjechaliśmy do Wiednia, zwiedzanie trwało ok.9 godzin. W Wiedniu zwiedziliśmy miasto: Pl. Szwedzki, Belweder, domy Hunderwassera, Stare Miasto (Zegar Figuralny, Katedra Św. Stefana, ulica Kartnerstrasse), Parlament, Ringstrasse: Hofburg – Opera, Teatr Dworski, Ratusz, Skarbiec. Zwieńczeniem długiego chodzenia był jednak pobyt na Praterze, ogromnym wesołym miasteczku. Około godziny 23.00 wyruszyliśmy w dalszą podróż do Włoch. III dzień (10.06) W godzinach rannych przyjechaliśmy do Wenecji. Tam zwiedzanie: Canale Grande, Plac i Bazylika Św. Marka, Pałac Dożów, wieża zegarowa, Most Westchnień, rejs statkiem, Most Rialto, czas wolny. W godzinach wieczornych dotarliśmy do Lido Adriano k/Ravenny. IV dzień (11.06) Zjedliśmy śniadanie, poszliśmy na plażę, zwiedziliśmy Lido Adriano i pojechaliśmy na wycieczkę do Ravenny.Obejrzeliśmy m.in. Stare Miasto, grób Dantego, bazylikę San Vitale. V dzień (12.06) Zamiast śniadania, zabraliśmy pokaźny prowiant i ok. godz. 3.00 wyjechaliśmy do Rzymu. Tam między innymi zwiedzaliśmy Kapitol, Forum Romanum, Koloseum, Fontannę di Trevi, Hiszpańskie Schody, Piazza Navona, Panteon. Największą atrakcją było jednak wejście do Watykanu. Tam oczywiście Bazylika św. Piotra, Grób Jana Pawła II. Później czas wolny, a późnym popołudniem wyjechaliśmy do Lido Adriano, przyjechaliśmy ok 22.00 na późną obiadokolację i nocleg. VI dzień (13.06) Tego dnia wybraliśmy się do San Marino, czyli maleńkiego państwa, enklawy położonej na terytorium Włoch. Ciekawy był sposób dostania się do San Marino - podjazd autokarem krętą drogą na wzgórze wznoszące się na ponad 700 m.n.p.m. Tam piekne widoki i wspaniały ratusz oraz zakupy w licznych sklepikach z pamiątkami. Dodatkowo kilka godzin spędziliśmy w "Italia in miniatura" - tematycznym parku rozrywki, znanym z miniaturyzacji licznych zabytków włoskich i europejskich, choć w ostatnich latach oferta turystyczna została wzbogacona poprzez zainstalowanie wielu atrakcji dla dzieci i rodzin. VII dzień (14.06) Pojechaliśmy zwiedzać wspaniałą Bolonię: tam mieliśmy trochę czasu wolnego, obejrzeliśmy niezwykłe Stare Miasto, zjedliśmy obiad i wróciliśmy do Lido Adriano. VIII dzień (15.06) Zjedliśmy śniadanie i w okolicach 10.00 wyjechaliśmy do Mirabilandii, największego włoskiego parku rozrywki. Była to atrakcja dla spragnionych emocji, bo niektóre konstrukcje wymagały rzeczywiście odwagi.śniadanie, czas wolny – po południu wyjazd do San Marino IX dzień (16.06) Wczesnym rankiem zjedliśmy śniadanie (ok.7.00) i wyruszyliśmy w droge powrotną do domu. Około godz.21.00 dotarliśmy do Szczyrku, gdzie nocowaliśmy. X dzień (17.06) Rano wyjechaliśmy ze Szczyrku i po całodniowej podróży, ok. godz. 19.00 dotarliśmy do Starzyna.