AKTUALNOŚCI

Aktualności

Uzyskaliśmy tytuł „Szkoły, która Niesie Pomoc”!

W tym roku szkolnym nasza szkoła niosła pomoc razem z Polską Akcją Humanitarną.

Działanie rozpoczęliśmy od zarejestrowania się do kampanii „Niosę Pomoc” i akcji „Toalety dla planety”. Z tego tytułu otrzymaliśmy materiały edukacyjne i promocyjne, które wykorzystaliśmy w naszych działaniach.
Po to aby wprowadzić w tematykę akcji, na drzwiach sal lekcyjnych pojawiły się plakaty, z zadaniem odnalezienia 10 różnic. Uświadamiały one uczniom jak wygląda świat przed i po konflikcie zbrojnym. Trzy pierwsze osoby, za prawidłowe rozwiązanie otrzymało słodki upominek.
Na geografii p. Andrzej Wróblewski z kilkoma klasami wprowadził do tematyki kryzys humanitarny- co to jest? Tu uczniowie nauczyli się rozróżniać przyczyny kryzysów humanitarnych tzn. katastrofy naturalne i konflikty zbrojne a na mapie świata zaznaczali je różnymi kolorami. W ten sposób uświadomili sobie gdzie na świecie ludzie borykają się z kryzysem.
Na godzinach wychowawczych p. Katarzyna Skwiercz, Teresa Hochszulc, Justyna Duda, Jolanta Mudlaff, Alicja Dettlaff realizowały  ćwiczenie  pod nazwą „Walizka uchodźcy”. Rozpoczęliśmy burzą mózgów, w której mówiliśmy o tym, jak jest różnica między „migrantem” a „uchodźcą”. Następnie pokazywałyśmy wszystkim plakat „Kryzys humanitarny w Syrii” i podzieliliśmy na grupy – rodziny, które miały spakować swoje walizki. Następnie w dwóch rundach, stopniowo informowałyśmy, że z powodu utrudnień muszą ograniczyć swój bagaż.  Uczniowie byli bardzo aktywni, najpierw był śmiech ale potem  poważnie się zastanawiali, i widzieli, że to nie jest takie łatwe. Jednocześnie myśleli co oni na prawdę zrobiliby w takiej sytuacji. Szokowało ich to, że takie straszne rzeczy dzieją się tu na tej ziemi i teraz.
Na języku polskim u p. Hanny Kościńskiej – Strzyżewskiej, realizowali scenariusz  pt. "Reportaż jako gatunek dziennikarski". Celem zajęć, oprócz zdobycia i doskonalenia czysto polonistycznych umiejętności, było kształtowanie wrażliwości na potrzeby innych, przybliżanie i unaocznianie takich pojęć jak: kryzys humanitarny, pomoc humanitarna. Na lekcjach uczniowie wyszukiwali w Internecie i , gromadzili, segregowali informacje na temat aktualnych wydarzeń na świecie głównie dotyczących codzienności w Syrii, losów uchodźców. Obejrzeli reportaże (np, tvn) i zdjęcia korespondentów wojennych. Dyskutowali o potrzebie pomocy, sposobach jej niesienia, konieczności orientowania się o tym, co dzieje się w innych, niż nasz, rejonach świata, a także otoczeniu najbliższym – domu, okolicy.
Na szkolnym korytarz pojawiła się gazetka tematyczna na temat kryzysów humanitarnych a także o dostępności toalet na świecie.
Na koniec zorganizowaliśmy akcje charytatywną sprzedaży ciast, z której dochód w wysokości 300zł przekazaliśmy na akcję Toalety dla planety.
Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy!!!
 

Zaloguj się, by skomentować

Kalendarz newsów

« Maj 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

 

Zamiast uczyć się na błędach... ucz się u nas!

Kontakt z nami

Szkoła Podstawowa im. Władysława Konefki w Starzynie 

ul. Żarnowiecka 22, 84-107 Starzyno
tel.: (58) 673 87 76, e-mail: starzyno@wp.pl
www.szkolastarzyno.eu

Go to top