Żywa lekcja historii w Europejskim Centrum Solidarności!

24 września klasy I gimnazjum wyjechały do Gdańska.

Naszym celem stało się nowo otwarte muzeum - Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wykorzystaliśmy fakt, że we wrześniu można obiekt ten zwiedzać za darmo. Celem wyjazdu było uświadomienie uczniom istoty przemian dokonanych w Polsce po roku 1989. Uczniowie zwiedzili z przewodnikiem ECS, gdzie przygotowane zostały ekspozycje stałe opisujące właśnie tamte czasy. Można było dowiedzieć się, jakie osoby były odpowiedzialne za zmianę ustroju i jak wyglądała ich walka z ówczesnymi władzami. Wstrząsające były materiały multimedialne pokazujące brutalne tłumienie zgromadzeń przez służby specjalne. Każdy uczeń mógł też posiedzieć w więźniarce, obejrzeć pokój przesłuchań,czy też zobaczyć, jak wyglądało ówczesne mieszkanie. Dla naszych uczniów zupełnym zaskoczeniem była natomiast ekspozycja pokazująca zupełnie puste półki sklepowe, a starsze osoby pamiętają przecież doskonale, jak było. Ciekawym doświadczeniem była również możliwości wpisania się na specjalnie przygotowane biało-czerwone kartoniki. Ta żywa lekcja historii była doskonałą okazją, żeby pokazać uczniom, jak kiedyś wyglądała polska rzeczywistość.

« Maj 2022 »

Szkoła Podstawowa im. Władysława Konefki w Starzynie