Izba Regionalna

Organa Szkoły

Zobacz skład Rady Szkoły, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego

Pedagog i psycholog

Pomoc pedagogiczno-psychologiczna w naszej szkole

Godziny zajęć lekcyjnych

W naszej szkole zajęcia lekcyjne odbywają się według poniższego harmonogramu:

  1. 08.00 – 08.45
  2. 08.55 – 09.40
  3. 09.50 – 10.35
  4. 10.45 – 11.30
  5. 11.55 – 12.40
  6. 12.50 – 13.35
  7. 13.45 – 14.30
  8. 14.40 – 15.25
  9. 15.35 – 16.20

Izba Regionalna im. Jana Drzeżdżona

Eksponaty do starzyńskiej Izby Regionalnej uczniowie rozpoczęli zbierać w 1995 roku. Zgromadzone w ten sposób przedmioty zostały wyeksponowane na wystawie w maju 1996 roku zorganizowanej z okazji uczestnictwa szkoły w konkursie pt. „Moja mała Ojczyzna”. Izba Regionalna w Zespole Szkół w Starzynie istnieje od maja 1997 roku. Powstała z mojej inicjatywy. Oficjalnie jej otwarcia dokonali: Elżbieta Lewandowska-dyrektor muzeum w Pucku, Eleonora Sołtysińska – dyrektor szkoły oraz Łucjan Muza – artysta ludowy i rzeźbiarz ze Starzyna.

Rok później, w piątek 17 kwietnia 1998 roku Izbie Regionalnej nadano imię Jana Drzeżdżona. Wybraliśmy jego imię, głównie dlatego, że był uczniem starzyńskiej szkoły oraz wybitnym prozaikiem, literaturoznawcą i krytykiem literackim związanym z kaszubską ziemią. Tego dnia, w naszej szkole odbywała się siódma edycja konkursu recytatorskiego imienia Jana Drzeżdżona. Uroczystość nadania imienia pisarza została upamiętniona odsłonięciem pamiątkowej tablicy. Wydarzenia tego dnia oraz zbiory zgromadzone w szkole przedstawiono w Panoramie Gdańskiej, a szerzej w regionalnym programie „Rodnö Zèmia” na przełomie kwietnia i maja tego roku.

W 1998 roku uczniowie w ramach szkolnego Koła Regionalnego dokonali ewidencji ponad 400 eksponatów znajdujących się w szkole. Opracowali także katalog naukowy wybranych przedmiotów oraz wykonali prace konserwatorskie. Swoją pracę młodzi – historycy ówcześnie uczniowie VII i VIII klas szczegółowo opisali i udokumentowali, wzbogacając ją licznymi fotografiami. Młodzież przeprowadziła wywiady z najstarszymi mieszkańcami Starzyna i okolic, zebrała mnóstwo ciekawych informacji i wykonała kroniki dotyczące, np. historii wsi, dziejów straży pożarnej we wsi, historii szkolnictwa oraz czasów współczesnych. Założyliśmy także własną stronę w Internecie.

Obecnie w starzyńskiej Izbie Regionalnej znajduje się ponad 1000 eksponatów, są to w większości przedmioty o dużej wartości muzealnej, pochodzą głównie z końca XIX oraz z początków XX wieku. Są związane z historią okolicznych wsi. Na uwagę zasługują niemieckie dokumenty i księgi z połowy XIX wieku, fotografie, listy, pamiątki pierwszej komunii, np. z 1895 roku. Bardzo interesujące są przedmioty związane ze szkolnictwem, np. katedra dla nauczyciela, globus, mapa, tabliczki do pisania, pomoce dydaktyczne oraz świadectwa szkolne z pierwszych lat XX wieku oraz okresu międzywojennego.

W Izbie Regionalnej znajduje się również dużo przedmiotów używanych kiedyś na Kaszubach, np. kołowrotki, maselnice, magiel, drewniane koryta, misy do mielenia tabaki i rogowe tabakiery. W 2000 roku podczas remontu starej szkoły, w rozbieranym piecu

kaflowym, w szklanej butelce znaleziono ciekawy eksponat – opakowanie po papierosach – pochodzący z 1935 r. Na pudełku znalazły się informacje dotyczące stawiania pieców przez mistrzów zduńskich. Ta interesująca pamiątka z czasów budowy szkoły przetrwała bezpiecznie, we wnętrzu pieca 65 lat.

Obecnie staramy się powiększać nasze zbiory o stale ginące pamiątki świadczące o naszej przeszłości, np. dokumenty rodzinne, fotografie, listy, a także narzędzia oraz sprzęty domowe, jakimi posługiwano się kiedyś na terenie północnych Kaszub.

W 2010 roku ukazała się książka pod redakcją Wojciecha Drzeżdżona pt. Zarys dziejów Szkolnictwa Podstawowego w Starzynie. Należałam do zespołu redakcyjnego tej ważnej dla szkoły książki. Postać patrona naszej Izby Regionalnej została tam również wyeksponowana, w rozdziale poświęconym Sylwetkom wybranych absolwentów i uczniów. Uroczystość promocji książki odbyła się w starzyńskiej szkole 14 maja 2010 roku. Była możliwa dzięki ogromnemu zaangażowaniu dyrekcji szkoły – panu Arturowi Surmajowi i pani wice-dyrektor Grażynie Dettlaff oraz dużej pomocy grona pedagogicznego.

Dzięki istniejącej w szkole Izbie Regionalnej nauczyciele historii, języka polskiego i geografii mogą przeprowadzać tam lekcje. Nasze zbiory znakomicie nadają się do wykorzystania przy omawianiu zagadnień dydaktyczno-wychowawczych przedstawianych przez nauczycieli, np. edukacji regionalnej. Dzięki temu dzieci i młodzież poznają historię rodzinnych miejscowości, pogłębiają wiedzę o własnym regionie oraz lepiej poznają tradycję lokalną „Swojej Małej Ojczyzny”.

W szkole kilkakrotnie organizowałam wystawy poświęcone tematyce regionalnej dla miejscowej ludności oraz uczniów z innych szkół. Ekspozycję można oglądać codziennie do godz. 14:00 .

Marzena Redlin

Godziny otwarcia

Codziennie 8:00 - 14:00

Marzena Redlin

Opiekun Izby Regionalnej

Scroll to Top
Skip to content